štvrtok 13. septembra 2018

Čo čítať s deťmi I.


Ako som už pred letom avizovala, pripravila som si pre vás sériu článkov s názvom Čo čítať s deťmi. Keďže do môjho života patrí v posledných rokoch aj detská literatúra, je pre mňa dôležité vedieť si vybrať tie správne knihy pre svoje dieťa. Kníh pre detí je, tak ako aj pri literatúre pre dospelých, veľké množstvo a nie vždy si človek dokáže vybrať tú najlepšiu knihu. Hlavne ak nás zvádzajú pestrofarebné, veľakrát až gýčové, ilustrácie. A práve také si najradšej vyberá aj detský čitateľ. Keďže dieťa by chcelo knihu plnú obrázkov, sme tu práve my rodičia zodpovední za to, akú knihu vaše dieťa bude čítať. A aj práve preto som sa rozhodla pripraviť tieto články, v ktorých sa s vami podelím o moje dojmy z nášho čítania, a tak vás inšpirovala vo výbere kníh pre svoje dieťa.

S mojim päťročným synom sme si cez leto prečítali knihu z pera dvojice autorov Jána Uličianskeho a Petra Palika Rozprávky z palety. Osem farebných príbehov. Jednotlivé príbehy sú ilustrované rôznymi ilustrátormi, čo dodáva dielu originalitu a jedinečnosť. Každý príbeh, a teda aj ilustrácie v ňom konkretizujú farebnú tematiku diela. Farebnému motívu je prispôsobený aj priestor rozprávok – odohrávajú sa na planéte Paleta, v krajine Kolór¸ konkrétne na Dúhovej ulici. Rozprávky sú správne tajomné a záhadné prostredníctvom zázračných predmetov. Dieťa preto príbeh dostatočne upúta a rozprávka ho zaujíma. Humornosť dielu dodáva najmä slovná hra a tiež využitie anekdot a vtipov. Kniha sa synovi veľmi páčila a určite ju odporúčam.
Hodnotenie: 4*

Ďalšou knihou, ktorá sa nám obom zapáčila, je kniha Štyri kosti pre Flipra od talentovanej autorky Gabriely Futovej. Kniha si získa sympatie detského čitateľa najmä pre znázornenie každodennosti a jednoduchosti. Príbehy sa odohrávajú počas letných prázdnin, ktoré trávi detská hrdinka Dada u starých rodičov spolu so svojím psíkom Fliprom. Rozprávačom diela je pes Fliper, čo vnáša do diela mnoho humorných situácií. Kniha je znázornením puta medzi človekom a psom, ale aj znázornením sily priateľstva ako takého. Jednotlivé príbehy sú veľmi milé, láskyplné, zábavné a jednoduché. Preto ich pochopí aj malý čitateľ a vyčarí dieťaťu úsmev na perách. Pri čítaní tejto knihy som sa cítila radostne a pobavene. Táto kniha je jednoducho úžasná.
Hodnotenie: 5*

Poslednou knihou v dnešnom článku je dielo Petra Karpinského – Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali. Autor nás v diele zoznamuje s imaginárnou postavou Ťukťukom, ktorého autor definuje jednoducho ako Ťukťuka. Ťukťuk je takisto ako dieťa bezstarostné, naivné, úprimné a hravé stvorenie, preto si získava sympatie detského čitateľa. Kniha prináša množstvo humorných situácií, vyplývajúcich z detskej fantázie a hravosti. Autor s ľahkosťou využíva slovnú hru, ktorá upúta aj dospelého čitateľa. Využitie imaginárnej postavy môjho syna veľmi zaujala a táto kniha sa mu spomedzi uvedených najviac páčila. Spolu sme sa veľa nasmiali, niekedy nám až slzy tiekli (od smiechu, samozrejme). Kniha je natoľko zaujímavá, že sa k nej vždy rada vrátim, a pravdepodobne aj môj syn :D
Hodnotenie 5***


So synom ďalej čítame a už čoskoro sa s vami podelím o ďalšie tipy na dobré knižky.

Do prečítania!!!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára