pondelok 21. decembra 2015

Erik Axl Sund - Sklenené telá

Autorská dvojica píšuca pod pseudonymom Erik Axl Sund vo svojej najnovšej knihe priniesla opäť drsný a brutálny príbeh. Sklenené telá je kniha, pri ktorej som pociťovala priam fyzickú bolesť. Už obálka je mierne odpudzujúca. Opisy sebapoškodzovania a samovrážd boli napísané naozaj presvedčivo. Ale to je pri tejto autorskej dvojici typické. Autori sú charakteristickí svojimi krutými opismi, a tak ani teraz nesklamali. podávajú príbeh ľudí, ktorí sú pre umenie schopní všetkého.

Kniha má krátke kapitoly, niekedy len na jednu stranu, pričom každá kapitola je podaná z pohľadu inej postavy. A postáv tam bolo teda dosť. Objaví sa, síce až v závere, aj policajtka Jeanette Kihlbergová, ktorú môžete poznať z predchádzajúcich diel.

Všetky postavy boli zaujímavé a každá mala svoje tajomstvo, ktoré sa napokon v závere odhalilo. Tajomné pozadie postáv zvyšovalo napätie a dramatickosť deja. Musím povedať, že od polky knihy to bolo ešte zaujímavejšie a od knihy sa nedalo odtrhnúť. Musela som čítať až do konca. Ale musím sa priznať, v prvej polovici som stále čakala, kedy sa začne čo to odhaľovať. Ale aj vďaka pozvoľnému začiatku autori dosiahli zaujímavý výsledok.

Zhrnutie: dej jedinečný, napínavý, opisy drsné, postavy zaujímavé, odhaľujúce najtemnejšie zákutia ľudskej psychiky. Musím však varovať slabšie povahy, pretože niekomu môže byť miestami naozaj zle (aj mne bolo, ale vydržala som až do konca).

Na záver ešte niekoľko myšlienok, úvah z knihy:

,,Počuť, keď padá strom v lese, ak tam nie je nikto, kto by to počul? Žije človek, ak ho nikto nepozoruje? Alebo len keď sa potvrdí, že je pozorovaný, človek žije?"

,,Predstavuje každý človek putujúce umelecké dielo, ktoré po smrti existuje ďalej?"

,,Žijeme v priemernom svete. V médiokracii. Ľudia uctievajú hercov a futbalové hviezdy ako bohov. Svet je ničotný a malicherný."

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára