streda 6. januára 2016

Zajko, ktorý chce zaspať

Dnešná recenzia bude o knihe trošku z iného súdka, ako ste mohli doposiaľ u mňa čítať, ale chcela by som sa s vami podeliť o moje postrehy a skúsenosti s knihou Zajko, ktorý chce zaspať od autora menom Carl-Johan Forssén Ehrlin.
Ide o rozprávkovú uspávanku, ktorá má deťom pomôcť zaspať. Kúpila som ju ešte na začiatku decembra, pretože uspať moje dieťa je dosť obtiažne. 
Kniha využíva psychologické postupy, ktoré majú zaručiť, že vaše dieťa zaspí rýchlejšie. Kniha obsahuje pokyny pre čitateľa, v ktorých opisuje ako jednotlivé časti čítať. V knihe sú totiž niektoré miesta hrubo vyznačené - tie treba čítať s dôrazom, iné sú zas kurzívou - tie treba naopak čítať pokojne a pomaly. Myslím si, že kniha je zaujímavo koncipovaná a použité techniky môžu fungovať. Žiaľ, u môjho dieťaťa to fungovalo len prvýkrát. Keď som mu to čítala prvýkrát, zaspal ani nie v polovici knihy (ide o 30 stranovú knihu). Druhýkrát však nezaspal ani po prečítaní celej knihy a na druhý deň už chodil po dome a hovoril si jednotlivé pasáže knihy. Moje dieťa sa ju v podstate naučilo naspamäť a kniha prestala fungovať. Síce si ju pred spaním vyžaduje, nezaspí rýchlejšie a ešte dlho po prečítaní nezaspáva. Knihu by som však nezatracovala, pretože mňa napríklad uspáva. Áno, čítate správne. Počas čítania príbehu sú v knihe inštrukcie, aby ste si zívli. A ako tak zívam, väčšinou už zívam aj na miestach, kde to nie je určené. Mám teda sama čo robiť, aby som to dočítala celé a po dočítaní mám chuť spať ja. Škoda však je, že cieľom je uspať dieťa.
Možno keď knihu budem synovi čítať po dlhšom období, keď bude trochu starší, tak kniha začne fungovať. Každopádne si myslím, že kniha stojí za vyskúšanie, pretože každé dieťa je iné a moje dieťa môže byť len výnimka potvrdzujúca pravidlo. 

Má aj Vaše dieťa problém zaspať? Ako ho uspávate Vy?

Do prečítania!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára